Başkan Ünüvar’ın İstanbul’un Fethi Mesajı

Başkan Ünüvar’ın İstanbul’un Fethi MesajıGülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, 29 Mayıs 1453 yılında İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilişinin 566. yılını, yayınladığı mesajla kutladı.
İstanbul'un fethiyle birlikte dünyada birçok dengenin değiştiğini ve çağ açılıp kapatıldığını vurgulayan Ünüvar, “Bugün tarihimizin en görkemli zaferlerinden birini, İstanbul'un fethinin 566. sene-i devriyesini, büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz. Bu vesileyle bundan 566 yıl önce, daha 21 yaşında genç bir sultan iken Peygamber Efendimizin müjdesine ve övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet'i, rahmet ve tazimle yad ediyoruz.
Dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen İstanbul'un fethi, bizim ve tüm insanlık için ibretlerle dolu bir zaferdir. Kuruluşundan itibaren farklı devletlere ve kültürlere başkentlik yapmış olan İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han'ın adaletli yönetimi altında huzurun merkezi olmuştur.
Birçok medeniyete asırlarca ev sahipliği ve başkentlik yapan eşsiz güzellikteki dünya şehri İstanbul'u bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.