Nesli Tükenmekte Olan Kızıl Şahin Kuşuna Gülnar Belediyesi Sahip Çıktı

Nesli Tükenmekte Olan Kızıl Şahin Kuşuna Gülnar Belediyesi Sahip ÇıktıGülnar İlçesi Yarmasu Mahallesinde Muhammet Sümbül tarafından arazide karlar içinde bitkin şekilde bulunan ve sağ kanadının yaralı olduğu belirlenen kızıl şahin kuşuna Gülnar Belediyesi sahip çıktı.
Yarmasu Mahallesinde yaralı halde bir kızıl şahin bulan Muhammet Sümbül, durumu Mahalle Muhtarı Mustafa Güneş’e bildirdi. Muhtar Güneş, Belediye Başkanımız Ahmet Günel’e haber vermesinin ardından Gülnar Belediyesi Veteriner Hekimimiz Tolga Çalışkan tarafından teslim alınan ve sağ kanadının yaralı olduğu belirlenen kızıl şahin, tedavi altına alındı. Yaralı bölgeye ilk müdahaleler yapıldı. Sıvı kaybı ve beslenme ihtiyacı karşılandı. Genel durumu düzeltildi.
Belediye Başkanımız Ahmet Günel konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “ Yarmasu Muhtarımız Mustafa Güneş bizzat beni arayarak yaralı bir kuş bulduklarını haber verdi. Onun üzerine bende Veteriner Hekimimiz Tolga Çalışkan’a haber vererek kuşumuzu gidip yerinde görmelerini söyledim. Kuşumuzun nesli tükenmekte olan Kızıl Şahin kuşu olduğunu tespit ettiklerini bildirdiler. Kanadından yaralı, bitkin şekilde teslim alınan kuşumuz gerekli bütün tedavileri yapılarak genel durumu düzeltildi. Şu anda gayet sağlıklı olan kuşumuzu Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne teslim edeceğiz. Bütün doğa sevenlere, hayvan sevenlere ve duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Yaralı Kızıl Şahin Kuşunun durumu hakkında bilgi veren Veteriner Hekimimiz Tolga Çalışkan “ Yarmasu Mahallemizden ihbar edilen Yaralı Kuş için gittiğimizde kuşun nesli tükenmekte olan Kızıl Şahin kuşu olduğunu tespit ettik. Kanadından yaralı olan kuşumuza ilk müdahaleyi olay yerinde yaptık. Teslim aldığımız kuşumuzun tedavilerini ve beslenme ihtiyaçlarını gidererek genel durumunu düzelttik. Durumu normale dönen kuşumuzu Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne teslim ettik. Ayrıca kuşumuzu bulup haber veren Duyarlı Vatandaşımız Muhammet Sümbül’e ve hayvan sevgisi ve doğa konusunda hassas olan değerli Belediye Başkanımız Ahmet Günel’e teşekkür ederim” dedi.