15 Temmuz’da Gülnar Ayakta

15 Temmuz’da Gülnar Ayakta15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı Hükümet konağı önünde akşam namazının ardından İlçe Kaymakamımız Ekrem Güngör, Belediye Başkanımız Ahmet Günel, Belediye Başkan Yardımcımız Alpaslan Ünüvar, İlçe Jandarma Komutan Vekili Olcay Cingöz, İlçe Emniyet Amiri Ozan Budak,  İlçe Müftüsü Bilal Kadı, MHP İlçe Başkanı Yüksel Çelik, AKP İlçe Başkanı Tevfik Kalemci, kurum müdürleri ve binlerce vatandaş tekbirler getirerek Gülnar’da yürüdüler.
Gülnar Belediyesi tarafından kurulan 15 Temmuz Şehitleri Çadırı’nda programa katılanlarla yakından ilgilenildi. Çadırı ziyaret eden vatandaşlarımızla sohbetler edilerek ikramlarda bulunuldu.
Gülnar Hükümet Konağı önünde program saygı duruşu akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Merkez Camii İmam Hatibi Süleyman Kurşun tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. İlçe Müftüsü Bilal Kadı tarafından dua edildi.
Belediye Başkanımız Ahmet Günel programda yaptığı konuşmada “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma günü için toplanmış bulunmaktayız. Hatırlanacağı üzere 15 Temmuz gecesi ülkemizi, milletlimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak milletimiz darbe girişimini sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı ve çirkin emellerine Muaffak olamadılar. Şehitlerimiz ve gazilerimi , 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke artık 15 Temmuz öncesinden daha güçlü olacaktır.Şairinde dediği gibi; Tasalanma yiğidim zaman bizden yanadır, külümüzden yükselen duman bizden yanadır, son durak, son ilahi ferman bizden yanadır, dünya düşman olsa da iman bizden yanadır. 15 Temmuz şehitlerini rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum “ dedi.
İlçe Kaymakamımız Ekrem Güngör programda yaptığı konuşmada; “ Bugün burada 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma günü için toplanmış bulunmaktayız.15 Temmuz gecesi ülkemizi, cumhuriyetimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş milletin silahlarını yine millete doğrultmuştur. Ancak milletimiz darbe girişimini Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. Milletimiz o gece tıpkı bin yıl önce Malazgirt de olduğu gibi, yüz yıl önce Çanakkale de olduğu gibi Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmış, bu vatan bizimdir demiştir. Milletimiz bir temmuz akşamında yüreklerinin tam ortasına konulan namlulara inancıyla karşı çıktı. Kimi şehrin herhangi bir yerinde namlulara gençliğini bıraktı. Kimi arkasında gözü yaşlı bir eş, ciğeri yanan bir baba, bir kardeş bıraktı.  Ama yüce Türk milleti vatanını namusunu çiğnetmedi. O gece sokaklarda Türk- Kürt yoktu, Alevi – Sünni yoktu, Zengin-fakir yoktu, iktidar-muhalefet yoktu o gece sokaklarda Yüce Türk Milleti vardı. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Çok yaşasın Devletimiz, çok yaşasın Milletimiz. “ dedi.
Program konuşmaların ardından video gösterileri, Şiirlerin ve ilahilerin okunması, öğrencilerin oratoryo gösterileri ve kahramanlık türküleriyle devam etti.
Gülnar Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Şehitler anısına spor müsabakalarında derece alan sporculara ödülleri verildi.
Gülnar Merkezde gece 00:13 saatlerinde sala ve ezanlar ardı ardına okundu.