100 Yıllık Dev Proje Gerçekleşiyor

100 Yıllık Dev Proje GerçekleşiyorIlısu içme suyu hattı Gülnar ilçemize döşenerek ilçemizin su sorunu ortadan kalkacak.
16.08.2017 tarihinde yer teslimi yapılan ILISU içme suyu isale hattı yapım işi 2011 yılında Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel’in yoğun çabaları ile SUKAP projesi kapsamına alındı. 2014 yılında ihale aşamasına getirilmiş olan bu proje yerel seçimlerden sonra 6360 sayılı Büyükşehir yasası ile MESKİ’ye devredildi. Gülnar Belediye Başkanı Ahmet GÜNEL ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ’ın ortaklaşa çalışmaları, yoğun ısrar ve çabaları ile Gülnar halkımızın hizmetine sunuldu.
Belediye Başkanı Ahmet Günel; “Yıllardır sözü verilip yapılamayan Ilısu içme suyu projesini gerçekleştiriyoruz. 2014 yılında ihale aşamasına getirdiğimiz projenin 16.08.2017 tarihi ile yer teslimi yapıldı. Şimdi tırlarla borularımız Gülnar İlçemize Bağlı Köseçobanlı Mahallemize getiriliyor.  En yakın zamanda kazma vurulup İlçemizin su sorunu ortadan kalkacak. Ilısu’dan Gülnar’a suyumuz yaklaşık 12-14 aya arasında inşallah akmaya başlayacak” dedi
Yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Gülnar Belediye Başkanı  Ahmet Günel; Ilısu Gülnar arasına 58 km isale hattı döşenecek. Borularımız tırlarla ilçemize gelmeye başladı. Proje tamamlandığında inşallah saniye 80 litre su ilçemize akacak. Proje kapsamında Suyun sağlıklı bir şekilde Gülnar’a akması için 2 adet 100 tonluk depo ve 3 adet terfi hattı yapılacak. Bu konuda bizlerden yardımlarını hiçbir zaman esirgemeyen başta büyükşehir Belediye Başkanım Burhanettin Kocamaz olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum’ ’dedi.
16 Mahalleye Su verilecek
Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel; yapılan proje kapsamında 16 mahalleye su verileceğini belirtti. Projenin başladığı sıralarda sadece Gülnar Merkez ve 5 Mahalleye verilecekti. Projenin son hali ile Köseçobanlı, Konur, Akova, Dayıcık, Şeyhömer, Çukurkonak, Mollaömerli, Üçoluk, Örtülü ve Kurbağa olmak üzere 16 mahalleye su verileceğini belirterek Gülnar’ın kaderi olan susuzluk bu proje ile son bulacak dedi.
Ali Aydın; “Köseçobanlı’dan Gülnar’a Suyun varabileceği yere kadar işte hizmet budur”
Köseçobanlı Mahalle sakinlerinden Ali Aydın ise yaptığı konuşmasında; bu projede başkanımın emeği çok fazla. 20 yıldır bu projenin içinde ve takibini yaptı. Başta Başkanım Ahmet Günel’e, Büyükşehir Belediye Başkanım Burhanettin Kocamaz ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.
Gelen borular en son teknoloji ile üretilen ve son derece güvenli borulardır
Gelen su boruları hakkında bilgi veren Ilısu Şirketinin Şantiye Müdürü Emre Çağdaş Sönmezocak; Yaklaşık olarak 15 gün içerisinde başlayacağımız Projenin 12-14 ay sonunda teslim etmeyi umuyoruz. Döşeyeceğimiz borular en son teknoloji ile üretilen borular ve son derece güvenli, sızdırma yapmıyor. Bu borular 100 yıllık garantilidir. Hedefimiz en kısa sürede projeyi yaparak gününden önce tamamlamak dedi.