19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 99. Yıl dönümü bütün yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı cumartesi sabah saat 09.30 hükümet konağı önünde çelenk sunma töreni ile başladı. Gazi Mustafa kemal Atatürk ve Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunması ile çelenk sunma töreni sona erdi.
nün ikinci programı Gülnar Anadolu Lisesi bahçesinde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından konuşan Gülnar Anadolu Lisesi Müdürü Zekeriya Mercan; “Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelerek Kurtuluş Savaşını başlatan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu günü gençlere armağan etmiştir. Bu günler Milletimizin geçmişinde çok önemli dönüm noktaları olduğu için hangi şartlarda önümüze geldiği unutulmasın diye milli bayram ilan edilmiştir. 15 Mayıs 1915te Yunanlılar İzmir’i işgal edince diğer düşmanlar dört bir koldan Anadolu topraklarımızı elimizden almak için harekete geçtiler. Milletimiz Tarihin hiçbir devrinde sömürge ve esaret altında yaşamamıştır. Her zaman zor günde milletimizi bir araya getiren Milletimizin inandığı bir lider çıkmıştır. İşte böyle zor bir günde 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsuna gelerek Kurtuluş destanı başlatmıştır” dedi.
Gülnar Anadolu Lisesi Öğrencileri ve öğretmenleri tarafından halk oyunları, jimnastik gösterileri, şiirlerin okunması ve müzik dinletisi sunumu gerçekleşti. 2017-2018 eğitim öğretim yılında DYNED yarışmasında dereceye girenlere, hafta münasebeti ile yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Ödül töreninin ardından gelirinin tamamı şehit ve gazi yakınlarına bağışlanmak üzere kermes düzenlendi. Kermesin ardından Gülnar Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan iftar programı ile program son buldu.
Törene; İlçe Kaymakamı Ekrem Güngör, Belediye Başkanı Ahmet Günel, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Özkan Çömez, Cumhuriyet Savcısı Yasin Öznur, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.