Mersin ve İlçelerinde Haşere İle Mücadele Çalışmaları Sürüyor

Mersin ve İlçelerinde Haşere İle Mücadele Çalışmaları SürüyorMersin ve İlçelerinde zararlı haşere gruplarına karşı yürütülen mücadelenin aralıksız devam ediyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Gülnar Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz Gülnar İlçemiz Mahallelerinde Larva ve haşere ile mücadele kapsamında kültürel ve kimyasal ilaçlama çalışmalarına devam ediyor.
Çalışmalar Yaz Kış Gözetmeden Sürüyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve mevsim ayırt etmeden yıl geneline yayılan haşere ile mücadelede 2018 yılına da hızlı bir başlangıç yapılırken, ilk üç aylık veriler baz alındığında Mersin il genelinde toplam 70 bin 708 noktada ilaçlama çalışması yapıldı.
2018 yılının ilk üç ayına göre ilaçlama yapılan bölgeler Akdeniz 10 bin 602, Mezitli 4 bin 568, Toroslar 4 bin 920, Yenişehir 5 bin 779, Anamur 4 bin 15, Aydıncık 247, Bozyazı 3 bin 962, Çamlıyayla 10, Erdemli 16 bin 364, Gülnar 2 bin 124, Mut bin 868, Silifke 10 bin 913 ve Tarsus 5 bin 408 olarak gerçekleşti.
Mersin gelindeki haşere ile mücadele çalışmaları konusunda bir değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, çalışmaların yılın her mevsiminde yapıldığını, vatandaşların evlerinde ve mahallerinde huzur içinde yaşamalarının temel amaçları olduğunu belirtirken, şikayetlerde bulunan vatandaşların bu şikayetlerine anında cevap verebilmek için bütün imkanların seferber edildiğini vurguladı.
Kentin iklim şartlarının Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak haşere ile mücadele konusunda kendilerine önemli adımlar atmaya yönelttiğini kaydeden Kocamaz, ”Mersinimizin iklim şartları hepimizce malum. Allah’ın her türlü güzelliği verdiği bir kente yaşıyoruz. Ancak kentimizde kış aylarında bile nemli bir hava hakim olabiliyor ve bu durum haşerelerin önünü açıyor. Özellikle durgun suların bulunduğu sulak alanlarda bu mücadele daha zor oluyor. Ancak haşere ile mücadelede önemli bir yol kat ettiğimiz de bir gerçek. Görevde bulunduğumuz sürece aldığımız ilaçlama araçları ile birçok bölgede vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz. Bizim vatandaşlarımızdan isteğimiz bu konuda azami gayret gösterdiğimizin bilinmesi” dedi.
Mersin il genelinde rutin olarak mahalle içlerindeki ilaçlama çalışmalarına ise havaların ısınmasına bağlı olarak mayıs ayı içinde başlanması planlanıyor.
Gülnar Belediye Başkanımız Ahmet Günel yaptığı açıklamada; “Mersinin bütün bölgesinde olduğu gibi Gülnar İlçemizde de larva ve haşere mücadele çalışmaları sürüyor. İlçemizin iklim şartları dolayısıyla haşereler bulunabiliyor. Larva ve haşere ile Mersin Büyükşehir Belediyemiz ve Gülnar Belediyemiz tarafından mücadele ediyoruz ve çoğalmasına engel oluyoruz. Daha yaşanılabilir bir Gülnar için Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Gülnar Belediyesi olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bu konuda bizlerden desteklerini esirgemeyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyorum’’dedi.