Hizmette 24. Mersin’e Hizmette 4. Yıl Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Son Olarak “GÜLNAR’’da Gerçekleşti

Hizmette 24. Mersin’e Hizmette 4. Yıl Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Son Olarak “GÜLNAR’’da GerçekleştiMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  Mersin’in doğusundan batısına yaptığı 4. Hizmet Yılı Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı turunu Gülnar ilçesinde sonlandırdı.  Gülnar İlçesi tanıtım toplantısında Gülnarlılar Başkan Kocamaz’ı kilometrelerce uzunluktaki araç konvoyu ile karşıladı.
Gülnarlıların yoğun ilgi gösterdiği ve tören alanını doldurduğu 4. Yıl Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Gülnar MHP İlçe Başkanı Yüksel Çelik, Gülnar Ülkü Ocakları İlçe Başkanı Ömer Lütfü Kayhan, Gülnar AKP İlçe Başkanı Tevfik Kalemci, CHP Gülnar İlçe Başkanı Ahmet Barut, MHP Gülnar Kadın Kolları Başkanı Zeynep Şen, MESKİ Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü, meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları, basın mensupları ve çok sayıda Gülnarlı vatandaş katıldı.
Gülnar İlçemizde aşağı çarşıda bulunan Dosteli Market önünde gerçekleşen programda Mersin Büyükşehir Belediyemizin göreve geldiğimizden bu yana Mersin'e Üretken Belediyecilik anlayışıyla yaptığı hizmetlerin Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı yapıladı.Toplantıda; Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamazın katılımları ile yapılan hizmetlerin tanıtımı, Dosteli Marketin hizmete açılışı, Dershanemizin açılışı, Üçoluk ve Halifeler Mahallelerimize yapılan içme suyu terfi hatlarının açılışları ve Meski Gülnar Şube Müdürlüğümüzün Teknik Hizmetler Binası temel atma töreni gerçekleşti.
Vatandaşların sevgi seli ile karşılanan Başkan Kocamaz, büyük bir coşku ile Gülnarlı vatandaşlarla bir araya geldi. Mersin genelinde verilen hizmetlerin yer aldığı tanıtım filmi ve Gülnar’a özel tanıtım filminin ardından konuşan Başkan Kocamaz, coşkulu kalabalık ve araç konvoyu için Gülnarlılara teşekkür etti.
“Ülkenin sigortası olan bu bölgelere hizmet etmek adeta ibadet gibi”
Mersin’in tüm ilçelerinin olduğu gibi Gülnar’ın da kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, “Değişen büyükşehir yasası ile Gülnar’a geçmiştekinden daha farklı asli görevimiz olarak hizmet vermeye başladık. Bizi destelediniz ve bizi getirdiğiniz görevde omzumuza çok daha büyük vebal yüklendi. O günden bu yana gece gündüz demeden koşuyor, koşturuyor, her yere hizmet götürmeye gayret ediyoruz. Büyükşehir’in 4 yıldır süren hizmet atağı Mersin’inin her tarafını ve dolayısıyla Gülnar’ı kapladı. Cumhuriyet tarihinde görülmeyen hizmetler 4 yıl içerisinde gerçekleşti. Problem sadece yol su değil. Bizim insanımızın desteğe ihtiyacı var. Bizim insanımız çalışkan. Vatandaşımızın üretim yaptığı bölgelerde kullanma suyu yoktu. Göreve geldiğimiz günden itibaren dağıttığımız su boruları sayesinde vatandaşımızın ürünü ve ürün kalitesi arttı” dedi.
Gülnar’a geçmiş dönemlerde yapılmayan gecikmiş hizmetleri bir an önce vermeye gayret ettiklerini ve Gülnar’ın 4 yılda ayağa kalktığını belirten Başkan Kocamaz, “Gülnarlı çiftçilerimizin yetiştirdikleri elmaları görünce gurur duydum. Ama bunların 20 kuruşa satıldığını duyunca üzüldüm ve hemen soğuk hava deposunu hizmete sunmamız gerektiğini düşündüm. Şu anda o depodaki elmalar daha önce satıldığı fiyatın 10 katına satılacak noktaya geldi. İhtiyaçlar çok ama bunları yerine getirmek bizim boynumuzun borcu. Her yere adil hizmet götürüyoruz. Bu ülkenin kurtuluşunda bu dağın çocuklarının, Yörük ve Türkmenlerin çok büyük payı var. Bu dağların çocukları ülke için mücadele ediyor. Ülkenin sigortası olan bu bölgelere hizmet etmek adeta ibadet gibi” şeklinde konuştu.
“İnatla hizmeti kırsaldan kente götüreceğiz”
Kırsala hizmet yaparken gecikmiş adaletsizliğin bir hak olarak vatandaşlara ulaştırılmasından mutluluk duyduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz,  “Bazıları kırsal bölgelere hizmet vermemizden rahatsız oluyorlar. Ama bunu kabullenmek zorundalar. Biz adaletsizliği ortadan kaldırmak için daha önce verdiğimiz sözün sonuna kadar arkasında duracağız. İnatla hizmeti kırsaldan kente götüreceğiz. İnşallah en geç 2 yıl içerisinde Gülnarımıza yıllardır özlemini çektiği içme suyu gelmiş olacak ve Gülnar’ın 100 yıllık ihtiyacını karşılamış olacak. Biz olaylara hiç bir zaman günü kurtarmak anlayışı ile bakmadık. Desinler diye hiç bir iş yapmadık. Bugün yaptığımız otogar Gülnar’ın 100 yıllık hizmetini karşılayacak. Biz her işi gelecek kuşaklara hizmet edebilecek şekilde yapıyoruz. Mersin genelindeki hizmetleri ve Gülnar’daki hizmetleri biliyorsunuz. Bizi izlemeye devam edin. Bize verdiğiniz destekleri inşallah boşa çıkarmayacağız. Sizlerin güvenine layık olabilmek için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye belirtti.
“Mersin Büyükşehir Belediyesi parmakla gösterilen bir belediye”
Gülnar’da, Gülnarlılara Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı anlatmaya gerek olmadığını söyleyen MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek,  “Gülnarlılar Kocamaz’ın adını duyduğunda 2014 seçimlerinde çok destek verdiler. Bugünde Mersin Büyükşehir Belediyesi, hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem de Sayın Genel Başkanımız tarafından parmakla gösterilen bir belediye.  Birçok üniversite tarafından Büyükşehir’in sosyal projeleri ders olarak anlatılıyor. Burhanettin başkanımız yolu olmayan yere yol, suyu olmayan yere su, ışığı olmayan yere ışık oldu. Bütün Mersin’in, 2 milyonun Belediye Başkanı oldu. Bütün ilçelerimize hizmet götürmeye devam ediyor. Gülnar’a her gelişimizde Gülnar’da yeni bir hizmetin sizlerle buluştuğunu görüyoruz. Gülnarlılar çok siyasetçi yetiştirdiler ama hizmet alırken yetersiz kaldılar. Büyükşehir Belediyemizle bu hizmetler artık veriliyor” dedi.
“Gülnar Gülnar olalı böyle hizmet görmedi”
4 yıl içerisinde Gülnar’a yapılan hizmetlerin geçmiş 100 yılda yapılan hizmetlerden daha fazla olduğunu söyleyerek tüm hizmetlerden dolayı teşekkür eden Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, “Bugüne kadar Gülnar’a yapılan hizmetleri diğer belediyeler kıskandılar. Maalesef bugüne kadar Gülnar hizmet görmemiş. Gülnar’ın içecek suyu yoktu. Biz yıllardır bunun mücadelesini verdik. Gülnar’a içme suyu getirebilmek için 15 yıl boyunca Ankara’nın yolunu ipek yolu yaptık. 2014 seçiminden önce içme suyu projesini yaptırarak SUKAP kapsamına aldırdık. 2014 yılında Büyükşehir yasası ile Büyükşehir ve MESKİ’ye devredildi. Bunun üzerine Sayın Burhanettin Başkana giderek, ‘Başkanım bu proje Gülnar’ın kaderi. Bu projenin mutlaka yapılması gerekir’ deyince Allah kendisinden razı olsun 22 milyonluk bir su projesinin yapımını kabul etti. Şu anda yapımına devam ediliyor. Gülnar en az 100 yıl susuz kalmayacak şekilde suyuna kavuşuyor. Bugün aynı zamanda Gülnar Otogarını da hep beraber açacağız. Gülnar ilçe olalı 100 yıl olmuş. 100 yıldır aldığı hizmetlerin hepsi son 4 yılda aldığı hizmete eş değer. Allah kendilerinden razı olsun. Burhanettin Başkana tam güç vermeye devam ederseniz önümüzdeki dönemde Gülnar’a yapılmayacak hizmet kalmayacak, ben inanıyorum. Sizlerin öncelikle duasını sonra destelerini istiyoruz. Zaten sizler yapılan hizmetleri görüyorsunuz. Gülnar Gülnar olalı böyle hizmet görmedi. Kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Gülnar’da Dosteli Market’in, Eğitim Merkezinin , Halifeler Mahallesi İçmesuyu Terfi ve Şebeke Hattı ile Trafo ve E.N.H Yapım İşinin, Üçoluk Mahallesi İçmesuyu Terfi Hattı Yapımının açılışını ve Teknik Hizmetler Yerleşkesinin Temel Atma törenini protokol üyeleri ile birlikte gerçekleştiren Başkan Kocamaz, hizmetlerin devam edeceğini ve yıllardır hizmet alamayan Mersin kırsalını kalkındıracaklarını belirtti.
Gülnarlıların su çilesi Başkan Kocamaz sayesinde bitiyor
Mersin kırsalının en büyük problemi olan su sorunun çözmek için söz veren Başkan Kocamaz Gülnar’a 4 yılda toplam 159,64 km içme suyu hattı döşemesi gerçekleştirirken, Gülnar’ın 100 yıllık su sorununu yapımı devam eden Ilısu Projesi ile tamamen bitirecek. İçme suyu çalışmalarının yanı sıra Gülnar ilçesinin yollarını modern ve konforlu hale getirmek için 4 yılda, 249,49 km 1. Kat asfalt sathi kaplama, 183,40 km 2. Kat asfalt sathi kaplama, 22.08 km sıcak asfalt çalışması yapıldı.
Gülnarlı çiftçilerin yüzü Büyükşehir Belediyesi ile güldü
40 yılı aşkın süredir gelen her siyasi partinin yapım sözü verdiği ancak hayata geçirilemeyen, eski ve tehlikeli durumu nedeniyle vatandaşların ‘Sırat Köprüsü’ adını verdiği İshaklar Köprüsü Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak, Gülnarlıların hizmetine sunuldu. Ekonomik geçim kaynağının önemli bir kısmını tarımla sağlayan Gülnarlı çiftçilerin yüzü Büyükşehir Belediyesi ile güldü. 4 yıl boyunca Gülnarlı çiftçiye, 10.872 metre sulama borusu, Kırsal Alanları Tarıma Kazandırma Projesi kapsamında 3.860 Adet Zeytin Fidanı, 15.120 adet badem fidanı, 2.380 adet ceviz fidanı dağıtımı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi,  ilçe genelinde dağıttığı antepfıstığı kavlatma makinesi, badem kırma makinesi, Kıl Çadırları Aydınlanıyor projesi kapsamında 29 adet güneş paneli ve ürün satış tezgahı ile teknik ekipman desteğini de çiftçiden esirgemedi.