Gülnar Yörük Türkmen Kültür ve Dayanışma Derneği Sarıkamış Şehitlerini Andı

Gülnar Yörük Türkmen Kültür ve Dayanışma Derneği Sarıkamış Şehitlerini AndıGülnar Yörük Türkmen Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Sarıkamış Şehitleri anısına düzenlediği program Gülnar Belediyesi Yörük Sofrasında dernek üyelerine ve belediye personellerine düzenlenen yemek ile başladı. Yemekte yapılan duaların ardından program Gülnar Kültür Merkezinde devam etti.
Gülnar Kültür Merkezinde düzenlenen program saygı duruşu ve akabinde istiklal marşının okunmasıyla başladı. Sarıkamış harekatı hakkında kısa film sunumunun yapılması ardından Merkez Ulu Cami İmam Hatibi Halis Atmaca’nın Kuran-ı Kerim tilaveti okuması ve İlçe Müftüsü Bilal Kadı tarafından Sarıkamış Şehitleri ve tüm Şehitler için dualar okundu. Yapılan duanın ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Sanatçılarının sahne aldığı konserde sanatçılar söyledikleri Atatürk’ün sevdiği şarkılar, Türk halk müziği ve Türk Sanat Müziği ile dinleyicilere duygulu anlar yaşattılar.
Programa İlçe Kaymakamımız Ekrem Güngör, Belediye Başkanımız Ahmet Günel, İlçe Jandarma Komutanımız Özkan Çömez, Belediye Başkan Yardımcımız Alpaslan Ünüvar, İlçe Müftüsü Bilal Kadı, Kent Konseyi Başkanı Selami Bağca, Mersin Büyükşehir Belediyesi Gülnar Koordinasyon Şube Müdürü Mustafa Yüzer, meclis üyeleri, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Belediye Başkanımız, Gülnar Yörük Türkmen Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Günel programda yaptığı konuşmada;’’Öncelikle hepiniz programımıza hoş geldiniz. Yokluklar içinde kış şartlarında giyecek bir elbisesi bile olmayan 90 bin Kahraman Türk Askerinin bir birlerine sarılı halde donarak şehit olması Türk Milletinin büyük bir acıyla kalbini sızlatmaktadır. Türk Milletini tarihten silmek üzere dört bir yandan kudurmuş gibi saldıran düşmana karşı canını ortaya koyan kahramanlarımızın mübarek naaşları aylarca kar ve buz altında kalmıştır. Bugün gönderde çekili bir Bayrağımız, üzerinde yaşadığımız bir Vatanımız varsa bu Kahramanlarımıza borçluyuz. Sarıkamış’ta ve yurdun her köşesinde kahramanlık örneği göstererek adını tarihe yazdıran tüm şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyor şükran ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun. Ayrıca bize bu güzel geceyi yaşatan başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a ve sanatçılarımıza teşekkür ediyorum’’dedi.
İlçe Kaymakamımız Ekrem Güngör programda yaptığı konuşmada;’’ 1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında yapılan Sarıkamış harekatı 90 bin askerimizin düşmana, yokluğa ve dondurucu soğuğa karşı vatan uğruna gözlerini kırpmadan şehitliğe koştukları yiğitlik destanıdır. Hiçbir mazeretin ardına saklanmadan vatanına ve istiklaline kastedenlere karşı kendini siper etmektir Sarıkamış Harekatı. Vatan uğruna çıkılan yoldan asla geri dönmemektir, 3.000 rakımlı dağlarda dondurucu soğukta üzerilerinde yazlık kıyafet olan Mehmetçiğin yazdığı destandır Sarıkamış Destanı. Onları Şehadet şerbetini içerek şehit oldular. O dağlarda her şey dondu, eller, gözler, ayaklar, tırnaklar, arabalar ve tüfekler her şey dondu. Ogün, o saat her şey dondu ancak bir şey donmadı o da Türk’ün yüce şerefiydi. Tüm şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyor şükran ve minnetle anıyorum’’dedi.
Belediye Başkanımız Ahmet Günel program sonunda Mersin Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Sanatçılarına çiçek ve yörük yağlığı hediye etti.