"ÇANAKKALE 1915 GEZİCİ SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ" YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

"ÇANAKKALE 1915 GEZİCİ SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ"  YOĞUN İLGİ GÖRDÜ"ÇANAKKALE 1915 GEZİCİ SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ"  YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Gülnar Belediyesi Kültür Hizmetleri kapsamında, Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Gezici Müzesi’ni ziyarete açtı. Çanakkale destanın yaşandığı yerleri göremeyenler için kurulan 2000 eserin yer aldığı Çanakkale 1915 Gezici Müzesi, Gülnar Belediyesi düğün salonunda 4 gün ziyaretçilere açık olacak.
Müzede sergilenen malzemeler içerisinde, Türk Askerleri’nin maketleri, havada çarpışan mermiler, savaş döneminden kalan kılıçlar, çarıklar, şarapnel parçaları, el bombaları, asker çizmeleri, kama, mermi kovanları, bombalar, askeri üniformalar, silahlar, Mehmetçiklerimizin taştan yaptıkları taş düğmeler, sahra hastanelerindeki ameliyatlar esnasında acı çekmemek için dişledikleri keçeler, havada çarpışan mermiler, düşmanlar tarafından kullanılan misket kurşunlu bombalar, Mehmetçiğin giydiği gömlek ve üniformalar, o dönemden günümüze pek bilinmeyen zehirli yıldızlar oldukça fazla dikkat çekiyor.
Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Gezici Müzesi Sergisinin açılışına, Gülnar İlçe Kaymakamımız Ekrem Güngör, Belediye Başkanımız Ahmet Günel, Gülnar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Burgut, MHP Gülnar İlçe Başkanı Yüksel Çelik, MHP Gülnar İlçe Kadın Kolları Başkanı Zeynep Şen, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Sergi açılışında konuşma yapan Belediye Başkanımız Ahmet Günel;“Çanakkale’yi görmek lazım, yaşamak lazım. Bizlerde bugün burada Çanakkale’yi yaşatabildiysek ne mutlu bize. Çanakkale Savaşı denilince iman gücü ön plana çıkıyor. Atalarımız yiyecekleri, içecekleri, ayaklarına giyecek ayakkabıları olmadan, iman gücüyle savaştılar. İman gücü ön plana çıkan Çanakkale’de Allah Çanakkale zaferini bizlere hediye etti. Bunun için Çanakkale’yi, atalarımızı, bu zaferin ne zorluklarla kazanıldığını bizler kendimiz bilip gelecek nesillerimize anlatmalıyız.
Başkan Günel, “Birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz, her zaman gönlümüzde yaşayacaktır. Şehitlerimize olan borcumuzu ödemenin tek yolu, Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatarak, ülkemize, birlik ve beraberliğimize yönelen tehditlere kararlılıkla karşı koymaktır. Yüce önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, ülkesi ve ulusu için canını veren şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.
Davetliler tarafından gezilen sergi büyük beğeni topladı.
Gülnar Belediyesi Kültür Hizmetleri kapsamında açılan Çanakkale 1915 Savaş Malzemeleri Gezici Müzesi 9 Aralık 2017 tarihine kadar, 09:00 - 18:00 saatleri arasında Gülnar Belediye düğün salonunda ücretsiz olarak sergilenmeye devam edecektir.