15 Temmuz’da Gülnar Ayakta

15 Temmuz’da Gülnar Ayakta15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı Hükümet konağı önünde akşam namazının ardından Vali Yardımcısı Halil Karbuz, Belediye Başkanımız Ahmet Günel, Cumhuriyet Savcısı Sercan Kocabey, İlçe Jandarma Komutanı Özkan Çömez, İlçe Emniyet Amiri Nihat Kılınç,  İlçe Müftüsü Bilal Kadı, MHP İlçe Başkanı Nebi Ulupınar, AKP İlçe Başkanı Fatih Çamlık, Kent Konseyi Başkanı Selami Bağca, kurum müdürleri ve binlerce vatandaş tekbirler getirerek Gülnar’da yürüdüler.
Gülnar Belediyesi tarafından kurulan 15 Temmuz Şehitleri  Demokrasi Çadırı’nda programa katılanlarla yakından ilgilenildi. Çadırı ziyaret eden vatandaşlarımızla sohbetler edilerek ikramlarda bulunuldu.
Vali Yardımcısı Halil Karbuz, Cumhuriyet Savcısı Sercan Kocabey, Belediye Başkanımız Ahmet Günel ve vatandaşlar Gülnar Belediyesi 15 Temmuz Şehitleri Demokrasi Çadırını ziyaret ettiler. Çadırımızı ziyaretten sonra fotoğraf sergisi gezildi.
Gülnar Hükümet Konağı önünde program saygı duruşu akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Merkez Camii İmam Hatibi Süleyman Kurşun tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. İlçe Müftüsü Bilal Kadı tarafından dua edildi. Gülnar Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Şehitler anısına spor müsabakalarında derece alan sporculara ödülleri verildi.
Gülnar Merkezde gece saatlerinde sala ve ezanlar ardı ardına okundu. Vatandaşlar ellerinde Türk Bayraklarıyla İlçe Merkezinde ve mahalle aralarında slogan atarak yürüdüler.
Belediye Başkanımız Ahmet Günel, 15 Temmuz ile ilgili açıklamasında;’’ 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, Milletimiz, darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı.
Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde kendilerini gönülden yâd ederek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız.
15 Temmuz’da, meydanlarda, tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, büyük Türk milleti vardı. Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce 1071 Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.
Milletimiz, o gece, tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.
Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi milletimize, Meclisimize, demokrasimize, Cumhuriyetimize, aydınlık yarınlarımıza ve şanlı ordumuza karşı yapılmıştır. Ordumuz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir.
Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke, artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Şair Hüseyin Nihal ATSIZ’ ın dediği gibi: “İnsan büyür beşikte mezarda yatmak için, ve kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için” dedi.