GÜLNAR BELEDİYE BAŞKANI AHMET GÜNEL; “TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

GÜLNAR BELEDİYE BAŞKANI AHMET GÜNEL; “TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK”Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi ve Gülnar Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “102 Çanakkale Şehidi Torununun, Şehit Dedeleri İle Buluşması Projesi” kapsamında Gülnar-Silifke ve Mut İlçelerinden oluşan 102 Çanakkale şehidi torunu, Çanakkale’yi ziyaret etti.
Çanakkale ziyareti Gülnar Belediyesi, Mersin Üniversitesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesinde yapılan uğurlama törenleri ile başladı.
Gülnar Belediye Başkanı  Ahmet Günel ve  Mersin Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Koray Gidirişlioğlu da 102  Çanakkale şehidi torununa Çanakkale yolculuğunda eşlik etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'da vatandaşları yolcu ederken, hayırlı yolculuklar diledi. Başkan Kocamaz’ın,  Çanakkale'ye giden  Gülnar Belediye Başkanımız  Ahmet Günel'e  Çanakkale'ye götürülmek üzere verdiği Nusret Mayın Gemisi maketi Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Butuk Bey’e ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Beye Belediye Başkanımız Ahmet Günel tarafından makamlarında ziyaret edilerek teslim edildi.
Ziyarette konuşan Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel; "Bizler bu projeyle Türkiye'de bir ilki başlattık. İnşallah kısa sürede bütün Türkiye’yi kapsar. Bu yıl Çanakkale Deniz Zaferimizin 102. Yılı olduğu için 102 şehit torununu buraya getirdik. İnşallah bu sonda olmayacak. Bu hareket dalga dalga yayılacak. Bu vesileyle bütün ilçelerimizden  Çanakkale'de Rahman'a kavuşmuş şehitlerimizin torunları orada dedeleri ile bir araya gelmiş ve kavuşmuş oldular" dedi.
Proje danışmanı Mersin Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Koray Gidirişlioğlu konu hakkında yaptığı açıklamada;  "Çanakkale de 253 bin şehidimiz var. Mersinden ise toplam 1.250 şehidimiz var. Bunlardan yaklaşık 155 şehidimiz Mut, 244 şehidimiz Silifke ve 63 şehidimiz de Gülnar'dan. Projemiz kapsamında 102 şehit yakınımıza ulaştık. 102 olmasının nedeni ise Çanakkale Savaşının 102. Yılı olmasıdır.  Mersin Valimiz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız, Rektörümüz, İlçe Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız ve Meslek Yüksekokulu Müdürlerimiz  projemize tam destek verdiler. Rektörümüzün teklifiyle projemize öğrencilerimizi de dahil ederek 117 kişiyi dedeleriyle buluşturma imkanı bulduk. Bizler bu projeyi Mersin’den başlattık. İnşallah bütün Türkiye’yi kapsayacak. En az 10 yıllık projemiz var. Hedefimiz 10 yılda 1250 şehit yakınını torunlarıyla buluşturmayı hedefliyoruz. Başta  Mersin Valime, Büyükşehir Belediye Başkanıma, Rektörüme, İlçe Kaymakamlarıma ve Belediye Başkanlarıma teşekkür ediyorum" dedi.
Çanakkale ziyareti Mersin Üniversitesinde Çanakkale’ye giden şehit torunlarına teşekkür belgesi verilmesiyle son buldu.