BAŞKAN YARDIMCIMIZ ALPASLAN ÜNÜVAR, “MADDE BAĞIMLILIĞINDAN KORUNMA” KONULU KONFERANSA KATILDI

BAŞKAN YARDIMCIMIZ ALPASLAN ÜNÜVAR, “MADDE BAĞIMLILIĞINDAN KORUNMA” KONULU KONFERANSA KATILDIDoç. Dr. Mualla Yılmaz, madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolunun hiç başlamamak olduğunu belirterek, “Madde kullanımında bir tek neden yeterlidir” uyarısı yaptı.
Mersin Üniversitesi Mustafa Baysan Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Madde Bağımlılığından Korunma” konulu bir konferans düzenlendi. Toplumun bilinçlendirilmesi kapsamında gerçekleştirilen konferans Sağlık Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Mualla Yılmaz tarafından verildi. Gülnar Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan konferansta konuşan Doç. Dr. Mualla Yılmaz; madde bağımlılığı nedir, madde bağımlılığının nedenleri, madde bağımlılığında risk faktörleri, bağımlılık nasıl gelişir, bağımlılığın zararları, bağımlılığı önleme ve korunma yolları hakkında bilgi aktardı. Doç. Dr. Yılmaz her bireyin özel olduğunu, madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolunun hiç başlamamak olduğunu belirtti ve sözlerini bağımlılığı şüphesi olan gençlerin taşıdığı özellikleri ise, ani tepkiler verirler, saldırgan ve asi davranışlar sergiler, aykırı davranış içinde bulunur, davranış bozuklukları gösterirler ve her şeyi reddeden veya aşırı itaatkar davranışlar sergilerler dedi.
Risk faktörlerini ise, ruhsal sorunlar ya da bağımlılığı olan ebeveynin bulunduğu kaotik aileler, doğru olmayan yetiştirme yöntemleri, ebeveyn-çocuk arasında bağlanma ve ilgi eksikliği, Sınıfta aşırı utangaç yada şiddet içeren davranışlar, okul başarısında düşüş, sosyal becerilerin zayıf olması, sapkın davranışlar sergileyen arkadaşlar takılma, okul yada aile ortamlarında uyuşturucu kullanan kimseler kişiyi madde kullanımına yönelten risk faktörlerindendir dedi.
Önleyici faktörler olarak ise, güçle ve pozitif aile bağları, ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarına ilgili olmaları, ebeveynlerin çocuklarının arkadaşlarından ve neler yaptıklarından haberdar olması, aile içi kuralların açık olması ve herkesin buna uymasının sağlanması, okulda başarılı olma, okul, spor ve diğer kulüplerle kurulmuş güçlü bağlar ve doğru bilgilendirmenin önemli olduğunu vurguladı.